A Fund-Ax Tőkealap-kezelő Zrt., az Európia Unióval karöltve, elkötelezett a fenntartható gazdaság megteremtésében, mely számos ponton megjelenik közös politikájában.

A ma élő emberek és a későbbi generációk jóléte és egészsége nagyban függ attól, hogy a jelenlegi kockázatokat az unió tagországai hogyan kezelik, így a közös politika részeként 2019. decemberében életre hívták az európai zöld megállapodást. Az európai zöld megállapodásban kitűzött célok megvalósítása érdekében a Bizottság ígéretet tett arra, hogy legalább 1 billió euró összegű fenntartható beruházást mozgósít a következő évtizedben. Mindezt hivatott támogatni az is, hogy az EU a 2021–28-as időszakra szóló költségvetése (Next Generation EU) uniós eszköz forrásainak 30%-át zöld beruházások céljára különítette el.

Az európai zöld megállapodás rámutat többek között arra is, hogy a pénzügyi szereplőknek aktívabb szerepet kell vállalniuk a zöld-beruházások támogatásában, finanszírozásában és annak érdekében, hogy a források allokálása során minél állami és privát több befektetőt lehessen bevonzani. Az unió számos intézkedést hozott és fog hozni a jövőben annak érdekében, hogy a befektetők átláthatóbb, megbízhatóbb képet kaphassanak a zöld-beruházásokról, ilyen intézkedés például a zöld beruházások osztályozására vonatkozó taxonómiai rendelet is.

A fenntartható finanszírozás figyelembe veszi a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG; Environmental, Social, Governance) kockázatokat a befektetési döntései meghozatala során. A környezetvédelmi kockázatok között értékelik többek között az éghajlatváltozás és az ahhoz történő alkalmazkodás, a biodiverzifikáció, a környezetszennyezés és a körforgásos gazdaság pénzügyi hatásait adott befektetésre. Társadalmi megfontolások között első sorban egyenlőtlenségi kérdéseket, humán tőke-befektetések, közösségteremtés és emberi jogi kérdéseket szükséges értékelni, míg az irányítási kérdések első sorban arra utalnak, hogy a döntés hozatal során hogyan érvényesíthető a transzparencia, a semlegesség megtartása, a vezető és beosztottak közötti kapcsolat és az információ áramlása hogyan befolyásolhatja a helyes döntést, és mindennek milyen pénzügyi kockázatai lehetnek.

Mindezek alapján az átláthatóság és a bizalom erősítése érdekében az Európai Parlament és a Tanács rendeletet hozott a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről – „SFDR”. A 2019/2088. számú rendelet legfőbb rendelkezései minden pénzügyi szereplő számára kötelezően alkalmazandó 2021. március 10-től.

Az SFDR a magas szintű ügyfél- és befektetővédelem biztosítása érdekében megteremtette a fenntarthatósággal kapcsolatos kötelező nyilvánosságra hozatali szabályrendszert az alábbi célok megvalósítása érdekében:
– a pénzügyi piaci szereplők által a fenntarthatósági kockázatoknak a folyamataikba való integrálása
– befektetési folyamataik során a fenntarthatóság szempontjából káros hatások figyelembevétele
– az adott pénzügyi termékekről szóló, fenntarthatósággal kapcsolatos információk átlátható és összehasonlítható
közzététele a befektetők megalapozott befektetési döntése érdekében.

Társaságunk, a Fund-AX Tőkealap-kezelő Zrt., mint Alapkezelő, az SFDR-rendelet követelményei alapján az alábbi nyilatkozatotokat teszi

Nyilatkozat a befektetések fenntarthatósági kockázatainak integrálásáról (SFDR 3. cikk)

A befektetési döntések fenntarthatósági tényezőkre gyakorolt káros hatásainak figyelmen kívül hagyása (SFDR 4. cikk)

Nyilatkozat a javadalmazási politika összhangjáról a fenntarthatósági kockázatok integrálásával (SFDR 5. cikk)